عمل جراحی بازسازی سینه (پستان) بعد از برداشتن سینه (ماستکتومی)

photo_2016-09-10_11-23-33

درمان سرطان سینه از طریق جراحی برداشتن سینه (ماستکتومی) رایج‌ترین دلیل انجام عمل بازسازی سینه است. بانوانی که به دلیل ابتلا به سرطان لامپکتومی و پرتو درمانی انجام داده‌اند و نیز بیمارانی که سینه‌شان به دلیل بدشکلی‌های مادرزادی سینه رشد نکرده است، کاشت سینه بعد از ماستکتومی انجام می‌دهند.

دکتر راسخی در جلسه مشاوره تمام جنبه‌های جراحی را بررسی می‌کنند و بهترین روش بازسازی سینه را پس از معاینه تعیین می‌کنند. ایشان با درک نگرانی بیمار نهایت تلاش خود را می‌کنند تا اطلاعات کاملی را با بیانی ساده در زمینه مشکل و روش‌های درمان آن در اختیار بیمار قرار دهند و تمامی پرسش‌ها را پاسخ گویند. برای تعیین وقت مشاوره می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۷۷۶۸۹۴۶۷ و ۰۹۳۳۵۵۵۷۱۴۷ تماس حاصل فرمایید.

مزایای بازسازی سینه


سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌های بانوان است؛ از هر نه خانم یک نفر در مرحله‌ای از زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می‌شود. بیمار طبعاً با شنیدن نام سرطان دچار اضطراب و نگرانی زائدالوصفی می‌شود و در مواجهه با پی‌آمدهای ناگزیر آن از قبیل برداشتن سینه یا بدشکلی پستان اعتماد به نفس‌اش کاهش می‌یابد و زیبایی و تناسب اندام‌اش خدشه‌دار می‌شود. اما با عمل بازسازی یا ترمیم سینه می‌توان آسیب‌های ناشی از سرطان را تا حد زیادی جبران کرد تا بیمار بار دیگر احساس زنانگی و جذابیت کند و با شادابی زندگی خود را ادامه دهد و تجربیات تلخ‌اش را به فراموشی بسپارد.

مراحل بازسازی سینه


مرحله ۱: ایجاد برآمدگی سینه

نخستین مرحله ایجاد برآمدگی به شکل سینه است. این برآمدگی با استفاده از بافت دیگر بخش‌های بدن یا با پروتز سینه به وجود می‌آید.

مرحله ۲: تقارن سینه

پس از ایجاد برآمدگی نوبت به تقارن سینه می‌رسد. برجستگی بافتی ایجاد شده در عمل اول برای به وجود آمدن تقارن شکل داده و پیکرتراشی می‌شود و یا این که در صورت لزوم عمل لیفت یا کوچک کردن سینه روی پستان سالم انجام می‌شود. مرحله دوم معمولاً ۶ هفته پس از عمل اول برنامه‌ریزی می‌شود.

مرحله سوم: بازسازی نوک پستان

بازسازی نوک پستان و هاله دور سینه پس از پرداختن به شکل و تقارن سینه‌ها شروع می‌شود.

نوک پستان معمولاً با پیچاندن یا تا کردن و دستکاری پوست روی برآمده‌ترین بخش سینه شکل داده می‌شود. ترمیم نوک پستان عملی سرپایی است و با توجه به تکنیک به کار برده شده گاهی در کنار ترمیم هاله دور سینه انجام می‌شود.

مرحله چهارم: بازسازی هاله دور سینه

آخرین مرحله بازسازی سینه ترمیم هاله دور سینه است. تاتو یکی از روش‌هایی است که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراح می‌تواند نخستین مرحله بازسازی سینه را همزمان با جراحی برداشتن سینه یا ماستکتومی انجام دهد. ترمیم آنی مزایای بی‌شماری دارد؛ برای مثال تعداد عمل‌ها کمتر می‌شود و چون بیمار پس از به هوش آمدن برآمدگی سینه را در جای خود می‌یابد، با حس بهتری دوران بهبود را پشت سر می‌گذارد. به علاوه پوست اضافی پس از جراحی برداشتن سینه را می‌توان برای بهتر پوشاندن جای زخم و دستیابی به نتایج طبیعی‌تر به کار برد.

البته بازسازی سریع سینه بهترین انتخاب برای تمام بیماران نیست. ترمیم سینه گاهی در طرح درمانی سرطان تا اتمام یافتن دیگر درمان‌ها، مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی، به تعویق انداخته می‌شود. برخی بیماران نیز از حجم زیاد درمان‌های سرطان سینه خسته می‌شوند و ترجیح می‌دهند بازسازی سینه را مدتی بعد انجام دهند.

پروتز سینه


پروتز سینه یکی از متداول‌ترین روش‌های ترمیم آنی یا باتاخیر سینه است. دکتر راسخی مناسب بودن انجام عمل‌های بزرگ و برجسته کردن سینه را تعیین می‌کنند.

ترمیم بافت


برای ترمیم سینه با بافت عضله، چربی و پوست از شکم یا باسن برداشته می‌شود تا برجستگی سینه به وجود آید. بیمار در صورت استفاده از بافت برای بازسازی سینه باید مدت بیشتری در بیمارستان بستری شود و دوران بهبود طولانی‌تری را پشت سر بگذارد. ترمیم بافت در مقایسه با پروتز سینه نتیجه‌ای طبیعی‌تر را از نظر شکل و لمس سینه به دست می‌دهد و مانند سینه معمولی پیر می‌شود. بافت گرفته شده از شکم همان بافتی است که در جراحی زیبایی کوچک کردن شکم خارج می‌شود.

مشاوره اولیه


دکتر راسخی همواره در طرح درمانی سرطان سینه در مورد ترمیم سینه نیز با بیماران صحبت می‌کنند تا بیمار با درک کاملی از تمامی جوانب درمان و رفع تمام ابهام‌ها و نگرانی‌ها با آگاهی و حداکثر آرامش خاطر ممکن درمان را شروع کند. مشاوره با بررسی سابقه کامل پزشکی و معاینه آغاز می‌شود. سپس دکتر راسخی در مورد درمان‌های پیشین یا برنامه‌ریزی شده سرطان سینه مانند پرتو درمانی یا شیمی درمانی جویا می‌شوند. بیمار باید دکتر راسخی را از جراحی‌های پیشین احتمالی انجام شده روی شکم، جراحی‌های قبلی سینه، سابقه ابتلا به لوپوس، روماتیسم یا بیماری‌های بافت پیوندی آگاه کند و نتایج ماموگرافی را نشان دهد. به علاوه اگر بیمار قصد دارد در آینده باردار شود، باید این موضوع را به دکتر راسخی اطلاع دهد.

جراحی بازسازی سینه


دکتر راسخی از بیمار می‌خواهند تا استعمال دخانیات و کشیدن سیگار و مصرف بعضی ویتامین‌ها و داروهای افزایش دهنده خطر خونریزی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ویتامین E را متوقف کند. دکتر راسخی دیگر دستورات و توصیه‌های مرتبط با آمادگی پیش از عمل را به بیمار اطلاع می‌دهند. جراحی بازسازی سینه بیش از یک عمل را شامل می‌شود؛ دو عمل نخست تحت بیهوشی عمومی، اما بازسازی نوک پستان و هاله دور سینه با استفاده از داروی آرام‌بخش وریدی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

این عمل در مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام می‌شود. جراح پیش از عمل با جوهر روی پوست را علامت می‌زند. بیمار در زمان جراحی آنتی بیوتیک دریافت می‌کند. زمان عمل به تکنیک مورد استفاده بستگی دارد؛ پروتز سینه دو تا سه ساعت و ترمیم بافتی سه تا نه ساعت طول می‌کشد. لوله‌های تخلیه در زمان جراحی در بدن قرار داده می‌شود و پس از چند روز خارج می‌شود.

بیمار پس از جراحی به ریکاوری منتقل می‌شود و تحت نظر قرار می‌گیرد؛ همچنین مسکن دریافت می‌کند. بیمار دست‌کم شب و اگر ترمیم بافتی انجام شده باشد، مدت بیشتری در بیمارستان می‌ماند

پس از بازسازی سینه


دوره پس از عمل متغیر است و به تکنیک به کار برده شده بستگی دارد. دوران بهبود معمولاً چهار تا شش هفته است. البته بهبود پس از ترمیم با بافت طولانی‌تر از بازسازی با پروتز است. بیمار پس از یک هفته می‌تواند فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی کوتاه انجام دهد. جای زخم تا چند ماه قرمز است و به تدریج کم‌رنگ‌تر می‌شود و بهبود می‌یابد.

نتایج و چشم‌انداز بلندمدت


بیمار پس از بازسازی سینه برداشته شده چون تمام اجزاء بدن‌اش در جای خود قرار دارد، حس بهتری دارد. تناسب اندام متعادل‌تر می‌شود و اعتماد به نفس افزایش می‌یابد. لباس‌ها بهتر روی اندام می‌نشیند و بیمار می‌تواند بدون خجالت کشیدن مایو بپوشد. اگر بیمار از نتیجه عمل راضی نباشد، جراحی ثانویه و ترمیمی پروتز و یا لیفت سینه انجام می‌شود. دکتر راسخی توصیه می‌کنند بیمار برای معاینه سالانه مراجعه کنند تا نتیجه به دست آمده حفظ شود. ماموگرافی‌ سینه بازسازی شده ضروری نیست، اما سینه دیگر باید سالی یک بار ماموگرافی شود.