درمان و اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با بوتاکس: هزینه و عوارض

g

در هنگام خندیدن یا لبخند زدن در بسیاری از مردم قسمتی از لثه بالایی پیدا می‌شود. در برخی افراد هم مقدار قابل رویت لثه در هنگام خندیدن بیش از حد معمول می‌شود که به آن خنده لثه‌ای گفته می‌شود. این مشکل به‌طور سنتی به کمک عمل جراحی درمان می‌شود که باعث تردید بسیار از مردم برای درمان لبخند لثه نما می‌شود. امروزه به کمک بوتاکس می‌توان این مشکل را بدون جراحی و با روشی غیرتهاجمی درمان نمود.

اگر شما هنگام خندیدن احساس ناخوشایندی دارید و فکر می‌کنید که لثه شما بیش از حد معمول در معرض دید قرار می‌گیرد، دکتر راسخي به وسیله روش درمانی غیرجراحی بوتاکس، لبخند لثه‌ای شما را درمان می‌کند. وی متخصص تزریق بوتاکس است. شما می‌توانید وقت مشاوره‌ای با دکتر راسخی تنظیم نمایید تا وی شما را با دقت و به‌طور کامل مورد معاینه قرار دهد. با این کار وی می‌تواند با اطمینان از تشخیص خود علل ایجاد خنده لثه‌ای را در شما مشخص کرده و بهترین گزینه درمانی را برای شما به کار برده تا به نتایج مطلوب و دلخواه دست یابید. شما می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۷۶۸۹۴۶۷  تماس حاصل فرمایید.

علل ایجاد لبخند لثه‌ای


عوامل متعددی باعث ایجاد لبخند لثه‌ای می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:

  • بافت اضافی لثه که در هنگام خنده مشخص می‌شود.
  • نازک بودن لب بالا که حجم کافی برای پوشاندن لثه در هنگام خنده ندارد.
  • عضلات فعال که لب بالایی را بالاتر از حد معمول نگه می‌دارد.
  • دندان‌های کوچک که به اندازه کافی فضای باز هنگام خندیدن را پر نمی‌کند.

درمان لبخند لثه‌ای به وسیله بوتاکس


در گذشته بسیاری از این دلایل با عمل جراحی درمان می‌شد. در برخی موارد، بافت اضافی لثه به وسیله عمل‌های جراحی برداشته می‌شد تا قسمت بالای لب را هموارتر سازد. روش دیگر قطع کردن عضلات لب بالایی بود تا نتواند لب را به صورت غیرطبیعی بالا یا پایین نگه دارد. موارد شدیدتر و حادتر به وسیله عمل جراحی ارتوگناتیک که در آن فک بالایی اصلاح و ترمیم می‌شد مورد درمان قرار می‌گرفت. ممکن بود این عمل خاص دو سال به طول بینجامد زیرا باید همزمان دندان‌ها ارتودنسی هم می‌شد. همچنین پیچیدگی عمل هم باعث می‌شد که جراحان کمی بتوانند این عمل را با موفقیت انجام دهند.

این عمل روی چه کسانی می‌تواند انجام شود؟

اگر شما در هنگام لبخند زدن، خندیدن و صحبت کردن احساس ناخوشایندی دارید و تمایل به اصلاح وضعیت و درمان لبخند لثه‌ای خود دارید، گزینه بسیار مناسبی برای انجام عمل تزریق بوتاکس هستید. همین امروز وقت مشاوره‌ای تنظیم کرده تا متوجه شوید که آیا انجام این عمل برای شما مناسب است یا نه؟

آماده‌سازی قبل از انجام عمل

یک جلسه مشاوره اولیه برای بحث و تبادل نظر در مورد گزینه‌های غیرجراحی برای بهبود ظاهر صورت و اینکه آیا شما شرایط لازم برای انجام این عمل را دارید یا نه تنظیم می‌شود. از آنجا که این عمل‌ها در مطب انجام می‌شود، آماده‌سازی قبل از عمل ساده است. به دلیل اینکه صورت یک منبع تغذیه خونی عالی دارد از بیماران خواسته می‌شود تا یک هفته قبل از انجام عمل مصرف داروهایی که باعث افزایش خونریزی می‌شود مانند آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین (مانند موترین یا ایبوپرون) را قطع کنند.

فرایند درمان لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس

لبخند لثه‌ای غیرنرمال می‌تواند تأثیر زیادی در حرمت نفس فرد داشته و باعث شود که وی لبخند خود را مخفی کند. دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود فرد در هنگام خنده از لبخند چسبیده استفاده کند. مهم‌ترین دلیل، نازک بودن زیاد لب بالایی یا بیش‌فعالی عضلات لب بالایی است که لب بالا را بیش از حد نرمال بالا می‌کشند. مهم نیست که دلیل چیست، دکتر راسخيکه متخصص تزریق است می‌تواند با تزریق بوتاکس ظاهر لثه‌های در معرض دید را به حداقل برساند.

کاهش لبخند لثه‌ای عملی است که به سرعت و به سادگی قابل انجام است. دردهای خفیف و ملایم محل تزریق به کمک بی‌حسی موضعی یا یخ کنترل می‌شود. وقتی که علت وجود لبخند لثه‌ای بیش فعالی عضلات لب بالا باشد، پزشک سم بوتالینیوم را در لب بالا تزریق می‌کند تا عضلات شل (فلج) شده و بالا رفتن لب در هنگام خندیدن به این وسیله محدود شود. این عمل بیش از بیست دقیقه طول نخواهد کشید و نتایج حاصل از آن چها تا شش ماه باقی می‌ماند.

اگر لبخند لثه‌ای به دلیل نازک بودن لب بالا ایجاد شده باشد، متخصص پوست برای درمان بیماری از ترکیب نئورومدلاتورها و ژل‌های تزریقی استفاده می‌کند. بوتاکس در عضلات لب بالایی و ژل‌های پوستی هم برای افزایش حجم در خود لب تزریق می‌شود. در نتیجه لب گوشتی و فربه‌تر به نظر رسیده و لثه هم کمتر قابل رویت می‌شود.

نتایج

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس در لب برای کاهش لبخند لثه‌ای، نتایج ظریفی قابل مشاهده خواهد بود؛ مانند هر تزریق بوتاکسی، نتایج کامل حاصله پس از یک هفته قابل مشاهده است. به‌طور معمول نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چهار تا شش ماه دوام دارد. از آنجا که این راه حل، درمانی موقتی است به محض اینکه نتایج شروع به زوال کرد نئورومدلاتور می‌تواند مجدداً تزریق شود.

افزایش حجم لب در درمان لبخند لثه‌ای


برخی از بیماران ممکن است تمایل داشته باشند که برای بهبود نتایج، عمل افزایش حجم لب را نیز انجام دهند. این کار به راحتی به وسیله تزریق ژل‌های پوستی که باعث افزایش حجم پوست و پر کردن لب نازک می‌شوند قابل انجام است. تزریق ژل هم درمانی موقتی برای استفاده از مزاياي اصلاح طرح لبخند است اما نتایج آن متناسب با مشخصات فردی بیمار می‌تواند تا یک سال دوام داشته باشد.

سئوالات متداول


آیا تزریق بوتاکس مضر است؟

میزان تزریق سم بوتالینیوم بسیارکم است و سوزنی که برای تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار ریز و کوچک است بنابراین کل این عمل بسیار کم تهاجمی و تقریباً بدون درد است. پزشک متخصص برا یافزایش راحتی بینار در هنگام عمل فقط در محل تزریق از یخ یا کرم‌های بی‌حس کننده استفاده می‌کند.

هزینه انجام این عمل چقدر است؟

هزینه هر درمانی تزریقی به مقدار مواد مورد نیاز برای درمان بستگی دارد که برای هر فردی متفاوت است. با بحث و تبادل نظر با پزشک در مورد ناحیه مورد درمان و نتایج مورد انتظار و دلخواه در هنگام جلسه مشاوره برنامه درمانی و هزینه‌های انجام آن مشخص می‌شود.