درمان عرق کردن و تعریق زیاد بدن (زیر بغل/کف دست/و پا) با تزریق بوتاکس: علت، عوارض و هزینه

21

عرق کردن امری کاملاً طبیعی بوده و وظیفه‌ی آن کنترل دمای بدن می‌باشد. بااین‌حال در برخی از افراد فعالیت غدد عرق بیش‌ازحد عادی بوده و این افراد در مواقعی که نیاز نیست عرق می‌کنند یا مقدار عرق آن‌ها زیاد است. عرق کردن بیش‌ازحد عارضه‌ای شایع و در برخی از مواقع خجالت‌آور است که می‌توان به‌آسانی آن را با تزریق بوتاکس درمان کرد. بدین ترتیب حتی باوجود گرما، پوست شما خشک باقی خواهد ماند.

دکتر راسخی، متخصص باتجربه، به‌منظور درمان تعریق بیش‌ازحد بدن از تزریق بوتاکس استفاده می‌کند. او در طی یک جلسه‌ی مشاوره، در مورد مناسب بودن این روش درمانی بدون جراحی با شما گفتگو خواهد کرد. شما می‌توانید برای گرفتن یک وقت مشاوره با شماره‌های ۰۹۳۳۵۵۵۷۱۴۷ و ۰۲۱۷۷۶۸۹۴۶۷ تماس بگیرید.

تعریق بیش‌ازحد به چه معناست؟


تعریق بیش‌ازحد یا هایپرهیدروز به معنی زیادتر بودن میزان عرق ترشح‌شده از حد عادی آن است. راه‌حل‌های متعددی برای رفع این مشکل وجود دارند. در این عارضه، بدن بدون توجه به نیازهای سیستم تثبیت دمای خود، مقدار زیادی عرق ترشح می‌کند. تعریق بیش‌ازحد معمولاً در افراد یک خانواده دیده‌شده و بنابراین عارضه‌ای ژنتیکی در نظر گرفته می‌شود. این عارضه بیشتر در آقایان دیده می‌شود ولی برخی از خانم‌ها را نیز درگیر خود می‌کند. از مناطق شایع درگیر این عارضه می‌توان به عرق زیر بغل، کف دست‌ها، پاها و صورت را نام برد. باوجود بی‌خطر بودن این عارضه، وجود آن می‌تواند ناراحت‌کننده و شرم‌آور باشد. در ادامه راهکارهایی برای درمان عرق کردن زیاد ارائه شده است.

درمان تعریق زیاد بدن با تزریق بوتاکس


بوتاکس یک پروتئین شل کننده‌ی عضلات است. بوتاکس برای درمان تعریق بیش‌ازحد زیر بغل‌ها زمانی که داروهای موضعی استفاده‌شده جوان ندهند در نظر گرفته‌شده و مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز می‌باشد. بوتاکس به مناطق موردنظر تزریق‌شده و می‌تواند این عارضه را کنترل کند. این روش امروزه در افراد زیادی از قبیل خانم‌ها و آقایان استفاده می‌شود چراکه نسبت به روش‌های درمانی سنتی مانند عمل جراحی پلاستیک برای درمان تعریق زیاد، کم تهاجمی‌تر بوده و ظاهر مناسب‌تری دارد.

افراد مناسب برای درمان تعریق بیش‌ازحد توسط بوتاکس


تمامی زنان و مردان با هر سن و نوع پوستی می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. زمانی که تعریق بیش‌ازحد در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کرده و نتوان به کمک مواد ضد عرق جلوی آن را گرفت، تزریق بوتاکس می‌تواند گزینه‌ی مناسبی به نظر برسد. اگر می‌خواهید بدانید که عمل تزریق بوتاکس برای شما مناسب است یا خیر، می‌توانید سؤال‌های زیر را از خود بپرسید:

  • آیا می‌توانید عوض کردن مکرر لباس‌ها به دلیل تعریق زیاد در روز را تحمل کنید؟
  • آیا یک دسته لباس اضافی، رول ضد عرق، پودر و حوله برای مدیریت علائم عارضه‌ی خود در اختیار دارید؟
  • آیا تابه‌حال از پودرهای مخصوص، رول بوگیر و رول ضد عرق تجویزی به‌منظور کاهش تعریق زیر بغل خود استفاده کرده‌اید؟
  • آیا زیاد در مورد لکه‌های به‌جامانده از عرق بر روی لباس‌های خود حساسید؟
  • آیا تابه‌حال وارد محلی شده‌اید که احساس کنید تنها فردی هستید که به مدت یک ساعت و نیم گذشته با لباس‌های کار در حال تمرین بدن‌سازی بوده است؟

کدام مناطق بدن را می‌توان درمان کرد؟


  • زیر بغل
  • کف و انگشتان دست
  • پاها
  • صورت ازجمله پیشانی و بینی
  • سر و پوست سر

درمان تعریق بیش‌ازحد با تزریق بوتاکس


مشاوره

زمانی که با استفاده از رول ضد عرق نتوانید علائم عارضه‌ی خود را کنترل کنید، تزریق بوتاکس می‌تواند به شما کمک کند. پزشک متخصص ما، دکتر راسخی، می‌تواند به شما برای تصمیم‌گیری در مورد انجام این عمل کمک کند.

به‌منظور گرفتن تصمیم درست، باید وضعیت پزشکی و سلامتی خود را به‌طور کامل با پزشک خود در میان بگذارید. برای مثال باید در مورد حساسیت به انواع محصولات بوتاکس، تجربه کردن عوارض جانبی در اثر هر محصول بوتاکس در گذشته، باردار بودن و یا قصد شما برای انجام این کار (بوتاکس می‌تواند برای کودک متولد نشده مضر باشد)، شیرده بودن (بوتاکس می‌تواند بر روی شیر مادر اثر منفی بگذارد) و تمامی داروهای مصرفی خود در حال حاضر ازجمله داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی، ویتامین‌ها و یا محصولات گیاهی، با پزشک خود گفتگو کنید.

قبل از درمان

می‌توان ۳۰ دقیقه قبل از عمل از یک کرم بی‌حس‌کننده بر روی منطقه‌ی موردنظر استفاده کرد. البته برخی از بیماران ترجیح می‌دهند به‌جای داروی بی‌حسی از یخ برای بی‌حس کردن منطقه استفاده کنند. بسیاری از بیماران نیازی به هیچ‌یک از این روش‌ها ندارند. دقت داشته باشید که برای انجام درمان بر روی ناحیه‌ی زیر بغل لازم است تا موهای این ناحیه کاملاً تراشیده شده باشند.

در طول درمان

عمل اصلی نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان برده و کاملاً ساده است. یک سری آمپول بوتاکس به وسیله‌ی یک سوزن بسیار نازک به مناطق موردنظر تزریق می‌شوند.

22

پس از درمان

به مدت ۴ ساعت پس‌ از انجام تزریقات، از لمس کردن و مالیدن ناحیه خودداری کنید چراکه این کار می‌تواند منجر به عفونت و یا پخش شدن بوتاکس در زیر پوست گردد. همچنین، توصیه می‌شود که به مدت ۲۴ ساعت پس‌ از انجام درمان از ورزش کردن خودداری کنید. دستورالعمل‌های خاصی توسط مسئول کلینیک در روز درمان به شما داده می‌شوند.

سؤالات رایج


به‌منظور کنترل تعریق بیش‌ازحد، انجام چه تعداد تزریق لازم است؟

این یک سؤال نسبتاً رایج است چراکه مردم نگرانی‌هایی در مورد درد ناشی از تزریقات و ناراحتی‌های پس‌ازآن دارند. تزریقات عموماً با فاصله‌ی ۱ تا ۲ سانتی‌متری از یکدیگر انجام‌شده و ناحیه‌ی موردنظر را پوشش می‌دهند. بنابراین تعداد تزریقات اساساً به بزرگی منطقه‌ی تحت درمان بستگی دارد.

چه زمانی اثرات عمل را مشاهده خواهم کرد و دوام آن‌ها چقدر است؟

پس از گذشت ۱ تا ۲ هفته از انجام تزریقات، آثار آن‌ها را احساس خواهید کرد. آثار درمان به مدت ۶ تا ۷ ماه باقی خواهند ماند. علائم عارضه‌ی شما به‌آرامی بازگشته و شما خواهید فهمید که زمان انجام یک تزریق دیگر است. به‌منظور گرفتن بهترین نتایج توصیه می‌شود که هر ۶ ماه یک بار تزریقات را دوباره انجام دهید. یک برنامه‌ی منظم برای حفظ آثار عمل برای شما طراحی خواهد شد.

اگر قصد متوقف کردن این روند درمانی را داشته باشم چه می‌شود؟

اگر تصمیم بگیرید که انجام تزریقات بیشتر را متوقف کنید، وضعیت تعریق شما به‌آرامی به حالت قبل از انجام درمان بازمی‌گردد. آثار عمل به‌آرامی کنار رفته و تعریق زیر بغل شما ادامه خواهد یافت.

پس‌ از انجام درمان، عرق ترشح نشده کجا می‌رود؟

این عرق جایی نرفته و باز جذب نیز نمی‌شود چراکه اصلاً دیگر تولید نخواهد شد. به یاد داشته باشید که مناطق دیگر بدن شما هنوز برای تولید رطوبت آزادند.

هزینه‌ی این عمل چقدر است؟

در طول جلسه‌ی مشاوره، از هزینه‌های عمل کاملاً آگاه خواهید شد.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش‌ازحد دردناک است؟

همان‌طور که گفته شد، پس‌ از انجام درمان اندکی درد و ناراحتی احساس می‌شود. همچنین ممکن است اندکی ورم و کبودی نیز در منطقه‌ی درمان شده دیده شود که پس از گذشت چند روز از بین خواهد رفت.