درمان ریزش مو با مزوتراپی

ريزش مو يكي از مشكلات رايج در ميان زنان و مردان است اما احتمال طاسي در مردان بيشتري از زنان است.  ريزش مو در بعضي از افراد به علت بالا رفتن سن است در حالی ‌که در افراد ديگر به علت ترشح هورمون‌های مردانه (آلوپسي آندروزنتيك) و در گروه ديگري از علت ریزش مو افراد مر بوط به عارضه‌های پزشكي و سبك زندگي ناسالم می‌باشد. خوشبختانه پیشرفت‌های علمي و تكنولوژي در اين زمينه تا آنجا پيش رفته است كه می‌توانید با كمك آن‌ها موهاي از دست‌رفته خود را دوباره به دست آوريد. امروزه راه‌های درماني مؤثر بی‌شماری وجود دارند كه علاوه بر كمك به افراد براي جلوگيري و به تأخیر انداختن ريزش مو، با تحريك (پياز فوليكول) غیرفعال مينياتوري شده مو، موجب رشد مجدد موهاي از دست‌رفته می‌گردد. مزوتراپي يكي از روش‌های غيرجراحي براي درمان قطعی ریزش مو است كه به مردان و زنان كمك می‌کند تا روند طاسي در آن‌ها متوقف گردد و رشد موهاي از دست رفته دوباره آغاز شود.

مزوتراپي يكي از راهكارهاي مؤثر غيرجراحي براي درمان ريزش مو و آلوپسي آندروژنتيك (ريزش مو به دليل تغيير در سطح هورمون‌های مردانه) است. اگر شما براي رشد مجدد و يا بازگرداني موهايتان به انجام روش مزوتراپي علاقمند هستيد و يا هرگونه سؤال يا نگراني در اين ارتباط داريد، دکتر راسخي براي دست‌یابی به درمان نهايي و رسيدن به بهترين نتيجه در کوتاه‌ترین زمان عمل‌های جراحي و غيرجراحي درمان ريزش مو را انجام می‌دهد. اين روش‌های درماني شامل كاشت و پيوند موي طبيعي، تزريق پي آر پي (پلاك درماني) و مزوتراپي می‌شوند.

مزوتراپي چيست؟


 مزوتراپي چيست؟

مزوتراپی برای درمان ریزش مو تكنيكي است كه در آن براي تحريك سلول‌های بنیادی پير و سرعت بخشيدن به روند بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده ، دارو به‌طور مستقيم در زير پوست تزريق مي شود. مزو MESO اصطلاحي يوناني است و از واژه مزودرم mesoderm مشتق شده است و به معناي لايه مياني پوست است اين لايه در زيرلايه بيروني پوست قرار گرفته. مزوتراپي يك درمان غيرجراحي در حيطه زيبايي است كه در آن تزریق‌های زیرجلدی در بافت‌های مورد نظر در زير اپیدرم انجام می‌گیرد. داروي تزریق‌شده بافت‌های مورد نظر در مزودرم را تحريك می‌کند و به اين وسيله طيف گسترده‌ای از بیماری‌های پزشكي و زيبايي را تسكين می‌دهد.

مزوتراپي براي رشد مجدد مو


در عمل مزوتراپي كه براي رفع ریزش مو از آن استفاده می‌گردد تركيبي از داروهاي شيميايي و هومئوپاتي مواد معدني، ويتامين، عصاره گياهي و آنزيم به پوست سر تزريق می‌شود. اين داروي مخصوص كه براي همه بيماران مناسب است، گردش خون را افزايش می‌دهد. افزايش گردش خون در پوست سر موجب می‌شود كه فولیکول‌های (پياز) آسیب‌دیده و مینیاتوری شده (کوچک‌شده) مو بهتر تغذيه شوند. در نهايت با تقويت شدن فوليكول مو ريزش مو كه در اثر ترشح هورمون مردانه و مینیاتوری شدن فوليكول مو ایجاد شده است، متوقف می‌گردد و رشد مجدد مو آغاز می‌شود. مزوتراپی مو روشي براي درمان طاسي است كه موجب رشد مجدد مو در خانم‌ها و آقايان می‌شود. همچنين اين روش می‌تواند روند طاسي در آقايان را براي مدت طولاني به تأخیر بياندازد.

چه كساني كانديداي مزوتراپي هستند؟


مزوتراپي براي هر فردي با هر نوع از ريزش مو كه از مراحل اوليه بيماري رنج می‌برد، مفيد است. خانم‌ها و آقايان به يك اندازه از اين شيوه درمان بهره مند می‌شوند.

برخي از نشانه‌هایی كه قبل از انجام درمان ریزش مو با مزوتراپی بايد در خود تشخيص دهيد عبارتند از :

 • نازك شدن مو
 • ريزش مو به ‌صورت تکه‌ای
 • عقب كشيدن خط مو
 • تاج موي کم‌پشت
 • طاسي

مزاياي درمان ريزش مو با مزوتراپي


بزرگ‌ترین مزيت مزوتراپي براي درمان ريزش مو اين است كه اين شيوه درمان بدون جراحي می‌باشد. در اينجا به تعدادي از مزاياي مزوتراپي كه موجب مي شود اين روش بهترين گزينه درمان ريزش مو باشد اشاره خواهيم كرد.

 • دوره درمان سريع و مختصر
 • داراي درد كم
 • نياز به مراقبت‌های ويژه قبل و بعد از عمل ندارد.
 • بدون نياز به دوره بهبود و استراحت
 • حالت و سلامت كلي شما را بهبود می‌دهد.
 • به يك اندازه در خانم‌ها و آقایان مؤثر است.
 • محدوديت سني ندارد.

آمادگي قبل از انجام مزوتراپي


براي انجام مزوتراپي نياز به آمادگی‌های خاصي نيست. روند درماني مزوتراپي مختصر و کوتاه‌مدت است. تنها كاري كه انجام می‌دهید اين است كه به كلينيك برويد و بلافاصله بعد از انجام مزوتراپي می‌توانید به سر کار خود برويد. چون توصیه‌ای كه می‌توان براي داشتن يك مزوتراپي موفق داشت عبارتند از:

 • حداقل ۳ روز قبل از انجام عمل از مصرف داروهاي رقیق‌کننده خون پرهيز كنيد. فراموش نكنيد كه در این‌باره با پزشك خود صحبت كنيد.
 • حداقل ۴۸ ساعت قبل از عمل از سيگار كشيدن و آشاميدن اجتناب كنيد.
 • قبل از انجام عمل سر خود را بشوييد چرا كه ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعد از عمل نمی‌توانید سر خود را بشوييد.

طي انجام مزوتراپي


 طي انجام مزوتراپي

مزوتراپي يك عمل ساده است كه بين ۱۵ تا ۲۰ دقيقه طول می‌کشد. پزشك متناسب با نياز شما تركيبي از ویتامین‌ها و مواد معدني را آماده خواهد كرد و سپس آن مواد را با  چند تزریق به پوست سر هدايت می‌کند. بيشتر پزشكان براي تزريق داروي تركيبي به پوست سر از تفنگ تزريق استفاده می‌کنند. اما در بعضي از کلینیک‌ها اين كار به ‌صورت دستي انجام می‌شود. روند درمان، بدون بی‌حسی در پوست سر انجام می‌گیرد و درد آن کاملاً قابل‌ تحمل است اما اگر شما به درد سوزن حساس هستيد با پزشك صحبت كنيد. پزشك می‌تواند درمان را با بی‌حسی موضعي ادامه دهد.

مراقبت‌های پس از درمان


همان‌طور كه قبلاً گفته شد عوارض مزوتراپی ناچیز است و يك روش درماني ساده می باشد كه به مراقبت‌های ويژه قبل و بعد از عمل نياز ندارد. اگر چه از شما خواسته می‌شود كه حداقل ۱۲ ساعت پس از عمل سر خود را نشوييد. روز بعد به‌ آرامی و بدون هيچ مشكلي سرتان را بشوييد. همچنين ممكن است كه پزشك از شما بخواهد كه هر روز چند بار به مدت چند دقيقه سر خود را ماساژ دهيد. عمل ماساژ را براي اطمينان از اينكه دارو به ‌خوبی در پوست سر پخش‌شده است، انجام می‌دهید. همچنين به مدت ۳ تا ۴ هفته در معرض مستقيم نور خورشيد قرار نگيريد.

چه تعداد جلسه نياز است؟


مزوتراپي يك شيوه درماني چند جلسه‌ای است و به‌طور متوسط فرد به ۵ جلسه كه معمولاً در يك دوره زماني ۴ تا ۶ ماهه انجام می‌شود نياز دارد تا بتواند بهبود قابل‌ملاحظه آن را ببيند. البته اين مسئله از فردي به فرد ديگر متفاوت است. پزشك متخصصتان می‌تواند شما را در زمينه تعداد جلسات و دوره درماني مورد نیاز راهنمايي نمايد.